Sauna-aasta sauna ülikool

Sauna-aastal avas uksed maailma esimene SAUNA ÜLIKOOL! Vaata ja kuula, mida põnevat räägiti.


1. loeng, 21.märts -  SAUN KUI PÜHAPAIK
Saun on meie rahva ja kultuuri jaoks asendamatu koht. Kirikumees ja rahvapärimuse koguja Mathias Johann Eisen on öelnud, et eestlastel on olnud ajast aega kaks pühapaika - hiis ja saun. Eks hiljem ole pühadusi juurde tulnud, kuid need põlised on meile ikka kõige kallimad. Saun annab tervise ja elumõnu ning on väravaks argise ja püha aja vahel. Saun on meie rahvakultuuris pühapaik ja ühtlasi vaimude elukoht, spa-mõnula, tervendamise ja nõidumise paik, sünnitusmaja, pesuköök ja paljugi veel.
Kuulama kutsub Ahto Kaasik - Eesti ühiskonnategelane, keskkonnakaitsja, rahvakultuuri uurija, saunasõber. Ahto Kaasik on enam kui 30 aasta jooksul tegelenud Eesti looduslike pühapaikade kaardistamise ja kaitsmisega. Ta on avaldanud looduslike pühapaikade, rahvakalendri, rahvausundi ja rahvakultuuri muudel teemadel sadu artikleid ja andnud sadu loenguid.

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


2. loeng, 28.märts -  TERVIS SAUNAST
Loengu käigus teeme sissevaate põlisrahvaste terviseteadmistesse ja vaatame, kuidas sinna on sobitunud saun ning kuidas saun saab toetada meie vaimset ja füüsilist tervist. Samuti vaatame, milliseid protseduure lisaks vihtlemisele saunas veel tervise hoidmiseks teha tasub.
Kuulama kutsub Kaia-Kaire Hunt -  Tiibeti meditsiini loodusterapeut ja vaimse tervise õde, koolitaja ja mitme raamatu autor. Kaia-Kaire peab Võrumaal asuvat Hundiallika Retriidi- ja koolituskeskust ning Tallinnas asuvat Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli ning toodab käsitööna Naturalinda kaubamärgiga tervisetooteid. Tema sulest on muuhulgas ilmunud raamat Emotsioonide alkeemia ja Koduleivaraamat ning ta on raamatu Tänapäeva kunksmoori koduapteek koostaja ja kaasautor.

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


3. loeng, 04.aprill - SUITSUSAUNA EDU MAAILMALAVAL
"Savvusanna sõsarad" on Eesti, Prantsusmaa ja Islandi koostöös valminud dokumentaalfilm, mis Sundance filmifestivalil sai maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammis parima režissööri auhinna. Teos vaatleb naiste suitsusaunas käimise traditsiooni, kuna naised on aastasadu suitsusaunades sünnitanud, samuti saunas surnupesija rollis olnud. Režissöör Anna Hints sai inspiratsiooni lapsepõlvest, mil pärast vanaisa surma käis saunas ja vanaema rääkis lahkunust lugusid. Loengus räägitakse vahetult filmi esitluskogemustest erinevates maades, mis on olnud küsimused ja milline on olnud Eesti suitsusaunakombestiku vastuvõtt.
Kuulama kutsuvad dokfilmi produtsent Marianne Ostrat ja režissöör Anna Hints

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


4. loeng, 11.aprill - SAUN NAISE ELURINGIS
Saunaülikooli loengus keskendutakse naise ja sauna erilisele suhtele meie pärimuskultuuris. Juttu tuleb saunas sünnitamisest, titesaunast, saunas ravitsemisest, saunataigadest, saunast ja pühadest ning pühast saunast. Kuidas kaasaegses maailmas naisena taasühenduda esiemade saunatarkuste ja -väega?
Kuulama kutsub Liisa Kaasik - rahvapärimuse tundja, kes põliseid saunatarkusi igapäevaselt kasutab ning jagab oma kogemusi ja taipamisi ka kuulajatega.

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


5. loeng, 18.aprill - TAIMED SAUNAS
Kaseviht ja kadakasuits, kes neid suudab lahuta. Räägime nendest kahest vägevast, aga ka teistest, keda sauna kaasa kutsuda? Kadakasuits peletavat katkugi. Miks suitusaunas vahel jõhvikaid kõrva pannakse? Igal vihal oli rahvameditsiinis oma otstarve. Kaseviht peletavat hästi väsimust, tammeviht olevat hea südamehaigetele, nõgeseviht reumahaigetele, kadakaviht närvi- ja reumahaigetele, lepaviht pidi sisemised valud ära võtma.
Kuulama kutsub Kristel Vilbaste - loodusajakirjanik, kes kirjutanud raamatuid loodusest, meie puhtast veest ("Eesti allikad", "Meie joogivesi") ja ravimtaimedest ("Eesti ravimtaimed" I-III koos Ain Raaliga ja "Meie maarohud"). Raamatud kõnelevad sellest, kuidas taimed meid ravida aitavad.

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


6. loeng, 25.aprill - SAUNARAHVAS - Teeme Ära talgupäeval teeme saunad korda!
Tänavune talgukevad kulmineerub laupäeval, 6. mail üle-eestilise Teeme Ära talgupäevaga, mille raames pöörame sauna-aastale kohaselt tähelepanu ka saunadele. Just seepärast kõlab üks meie seekordseid talguüleskutseid: teeme saunad korda! Räägime tänavustest talguplaanidest ja lähemalt saunatalgutest.
Kuulama kutsub Henrik Raave - Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, kes on ehitanud koos Eesti meestega sauna Tenerifele ja oma kätega ka Virtsu oma koduaeda.

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


7. loeng, 02.mai - SAUNATEEMALISED KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
Mis on enim küsitud saunateemalised küsimused külastajate poolt Saunamaailmas? Mis nõu oleks vaja - keris, õhuliikumine, valgustus. Peamised soovitused.
Kuulama kutsub Saunamaailm - saunatoodete ja -teenuste pakkuja

VAATA JA KUULA JÄRELE SIT!


8. loeng, 09.mai - TEISPOOL MÕTET, TEISPOOL AEGA - KOSMOSEREISID SAUNALAVAL
Kas kohati lausa müütilised saunateadmised tulevad ikka õppides või on need meisse kodeeritud läbi kaugete sugupõlvede ja õigel hetkel lihtsalt meenuvad taas?
Kuulama kutsub Elis Seppius - Allika-Löövi talu pere- ja saunanaine

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


9. loeng, 16.mai - SAUN EESTLASTE PÄRANDKULTUURI LOOS
Saun ja saunaskäimine on eestlase elus olnud inimpõlvi märgilise tähtsuse ja tähendusega. Räägin sellest, missugused muutused on toimunud saunakultuuris viimastel sajanditel; millised rituaalid, kombed on tänini lahutamatult seotud saunakultuuriga ning sellestki, kas vana sann tiigi veeres on kadunud lapsepõlve sümbol.
Kuulama kutsub Marju Kõivupuu - TLÜ vanemteadur/kaasprofessor, folklorist ja kultuuriloolane

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


10. loeng, 23.mai - SAUNARITUAALID
Saun on olnud pidevalt loomulikuks elu osaks. Esmalt traditsioonilised saunaõhtud vanematega. Seejärel eelmise sajandi 88 aasta suvel, peale saunavihtlemise kiirkursust oma tädimehelt, paotasin saunamaagia ust. Tähtedevaheline sõit lõppes täielise lõõgastumise, õndsuse ja kõigi ning kõige ühtsuse adumisega. Loengus jagan eelkõige oma saunapraktikast lähtuvalt saunarituaali tagamaid. Kus ja kas lõppevad traditsioonilised kombetalitused, algab rituaal ning vastupidi. Võtame ette ka põgusa rännaku vihtlemise, inimfüsioloogia-ajukeemia ning saunatoimete mitmekihilise maailma radadele.
Kuulama kutsub Jan Seepter - Männimäe talu-Bohemian Spa pere- ja saunamees

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


11. loeng, 30.mai - SAUNAPÄRIMUSE PRUUKIMINE TÄNASES PÄEVAS
Eda Veeroja: "Juhendan inimesi suitsusaunas läbi lõunõ saunalise hingemaastikele teadlikult alates 2004 aasta sügisest seega juba paarkümmend aastat. Meie saunapärimus on nii rikkalik, et selle aja jooksul pole juhtunud kahte ühesugust sauna. Iga inimene, iga saunakäik ja iga saunakogemus on erinev. Põliseid tavasid mõistes ja tundes kohanduvad iidsed kombed tänasesse sauna ellu. Eks ma saunaülikooli lühiloengul jagangi oma kogemusi ja taipamisi saunateel."
Kuulama kutsub Eda Veeroja - Mooska Suitsusaunatalu pere- ja saunanaine

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!


Sügisestel loengutel räägime erinevate maade saunakultuurist!

1. loeng, 11.september - SAUNAKULTUURI VIRTUAALRÄNNAK - Mehhiko
“Temazcalli” teemalises loengus tuleb jutuks Mehhiko põlisrahvaste saunatraditsioon, sealsete kultuuride ilmatajust ja pärimusest näideteni saunade ehitusest, tähendusest ja tseremooniast tänapäeva välja. Maris Kilk vahendab kogemusi ja äratundmisi pea kahekümneaastaselt teekonnalt Eesti ja Mehhiko vahelisel sillal, ning ühtlasi jagab hiljutisi muljeid temazcalli sündimise loost kodus Pahuveres.
Kuulama kutsub Maris Kilk

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!

2. loeng, 18.september - SAUNAKULTUURI VIRTUAALRÄNNAK - Saksamaa
Muuhulgas tuleb juttu, mis on Aufguss, kuidas see on seotud teatriga ja levimas üle maailma:)
Kuulama kutsuvad Mustamäe Elamus Spa saunameistrid Johanna ja Karl-Peeter

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!

3. loeng, 2.oktoober - SAUNAKULTUURI VIRTUAALRÄNNAK - Türgi
Türgi saun ehk hammam on peamiselt islamimaades kasutatav saun, kus õhutemperatuur on 40-50 kraadi. Oluline osa saunaelamusest on suhtlemine ning rohke vahuga kehahoolitsus.
Kuulama kutsub Helen Haas, kes on lõpetanud Tallinna Ülikooli Aasia kultuuriloo erialal ning on Tartu Ülikooli doktor religiooniuuringutes. Helen kutsub eestlasi ka Germalo Reisidega Türgi reisidele ja saama osa rikkast kultuuriloost.

VAATA JA KUULA JÄRELE SIIT!